Jak čerpat z investičního portfolia rentu 50.000,-/měs.

autor: | 17. září 2019

Naši klienti investují své peníze s cílem vytvořit si bezpečné rentiérské portfolio. Toto investiční portfolio jim musí umožnit přestat jednoho dne pracovat pro peníze a žít z pravidelné měsíční renty, kterou jim jejich investice budou přinášet.

Cílem nemusí nutně být pořízení drahého auta, apartmánu u moře atd.. Typického rentiéra ve skutečnosti většinou nerozeznáte od běžného člověka. Většina našich klientů nechce být v důchodu bohatší, než jsou dnes. Hlavním cílem pro ně je: “ Zachovat si současný životní standard i v okamžiku, kdy již nebudou pracovat!„.

Kolik peněz vlastně na rentu potřebujete?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Záleží na tom, jaký druh renty chcete čerpat a z jakých zdrojů bude Vaše renta přicházet. Podíváme se na dva základní druhy renty.

Renta konečná

Jedná se o systém, ve kterém ze svého majetku čerpáte nejen výnosy, ale vybíráte postupně i část investice. Pokud budete čerpat rentu dostatečně dlouho, celý svůj majetek po čase vyčerpáte a zůstanete v investicích na 0.

Příklad

V investicích máte 15.000.000,- Kč. Vaše investice každý rok vydělají 6 % čistého, tj. 900.000,- Kč. Pokud byste čerpali z Vašeho majetku rentu  1.320.000,- Kč/ročně (110.000,- Kč/měs.), Váš majetek by vydržel 20 let, než by se jeho zůstatek snížil na 0 Kč.

Proč by to někdo dělal

Možná si řeknete, proč by někdo čerpal víc, než kolik jeho majetek vydělá a zbytečně si tak z něj ukrajoval. Důvody jsou většinou velmi jednoduché.

  1. Nezvládl během života nahromadit dostatek investičního majetku, aby mohl žít jen z jeho výnosů.
  2. Nemá žádné dědice nebo nemá motivaci jim po sobě něco zanechat.
  3. Svůj finanční plán si nastavil právě na tento model čerpání renty – nemusel investovat tolik, jako kdyby chtěl rentu nekonečnou. Díky tomu mu zbývalo více peněz během života, které mohl utrácet podle svého a nepovažuje za nutné, aby po něm nějaký majetek jednou zbyl.

Renta nekonečná

S tímto modelem čerpání renty se u našich investorů, setkáváme nejčastěji. Jedná se o model, kdy čerpáte ze svého majetku méně než investice pravidelně generují ve svých výnosech. Díky tomu nesnižujete hodnotu svých investic, která naopak v čase roste minimálně tak, aby držela krok s inflací.

Příklad

V investicích máte 15.000.000,- Kč. Vaše investice každý rok vydělají 6 % čistého, tj. 900.000,- Kč. Pokud byste čerpali z Vašeho majetku rentu  600.000,- Kč/ročně (50.000,- Kč/měs.), hodnota Vašeho majetku by i přes čerpání pravidelné renty postupně narůstala a držela by krok s průměrnou inflací. Za 20 let byste v takovém případě měli stále majetek přes 22.000.000,- Kč.

Výhody nekonečné renty

  • Takový model Vám umožní uchovat majetek pohromadě pro příští generace.
  • Nehrozí, že by Vám peníze došly v případě, že se dožijete vyššího věku než očekáváte.
  • Máte stále dostatečnou rezervu pro nenadálé životní změny.

Jak sestavit rentiérské portfolio

Vaším cílem by mělo být sestavit portfolio, které Vám umožní čerpat rentu nejen v časech dobrých ale i zlých. Tím myslím období, kdy trhy padají a v záporu mohou být u některých aktiv i řadu let. V takovém případě máte na výběr. Buď budete prodávat aktiva i se ztrátou nebo budete čekat, až se trhy vzpamatují a ztráta zmizí. Z čeho ale budete v takových chvílích čerpat svou pravidelnou rentu?

3 „kyblíkový“ systém

Existuje jednoduché a lety ověřené řešení pro efektivní čerpání pravidelné renty, které využívají v různých podobách rentiéři po celém světě. Je jím rozdělení rentiérského majetku do 3 „kyblíků“:

  1. Hotovost – renta na 3 roky života
    • Peníze uložte na spořící účet, termínovaný vklad nebo do jiných aktiv na peněžním trhu.
    • Vyberte investici s minimální volatilitou.
    • Zásadní je pro Vás dostupnost těchto peněz, výnos zde není prioritou.
  2. Konzervativní investice – renta na 7 let života
    • Využijte dluhopisy, nemovitosti a konzervativní portfolia.
    • My využíváme nemovitosti a tzv. „pernamentní portfolio“ – jedná se o portfolio složené z několika tříd aktiv (akcie, nemovitosti, dluhopisy, zlato), které se většinou chovají opačně a tím minimalizují ztráty při poklesech na finančních trzích.
    • Toto portfolio by nemělo být v případném poklesu déle než 2 roky.
  3. Dynamické investice
    • Zbývající prostředky můžete investovat dynamicky.
    • Zde využíváme portfolio vycházející z investiční strategie Nobelovy nadace – viz. Rentiérské minimum a investic do akcií.
    • Využijte ve větší míře akcie a další dynamická aktiva s vyšší volatilitou a výnosem.

Díky rozdělení investic do těchto „kyblíků“ získáme jistotu, že nebude nutné prodávat v průběhu čerpání renty žádná aktiva, která jsou v tom okamžiku v poklesu.

Pokud se trhům daří, čerpáme primárně ze 3. dynamického „kyblíku“. První dva „kyblíky“ jen srovnáváme, aby v nich i nadále byla renta na 3 a 7 let – není třeba, aby tam bylo více peněz než na toto období.

Pokud se trhům nedaří a dynamický „kyblík“ je v daném roce v poklesu, vybíráme rentu z prvních dvou kyblíků. Budeme tak postupovat až do té doby, než se i dynamický kyblík dostane zpátky na svou původní hodnotu před poklesem. Poté z dynamického „kyblíku“ doplníme zpátky na svou hodnotu 3 a 7 leté renty první dva „kyblíky“.

Pravidlo 4%

Jako rentu čerpáme 4 % z celkového majetku a tento výběr  navyšujeme o inflaci. 4 % se počítají z peněz, které měl investor k dispozici na počátku čerpání renty – nenavyšují se, ani nesnižují v průběhu času (vyjma navýšení o inflaci). Portfolio musí zajistit rentiérovi stabilní příjem v období rostoucích trhů i v období krizí.

Budeme-li vycházet z historie, tato strategie Vám v 96 % zajistí, že Vám při pravidelně vyplácené rentě  Vaše peníze vydrží  i v nejhorších obdobích min. 25 let (při kombinaci 50/50 akcie a dluhopisy). Využitím „kyblíkového“ systému a inteligentních portfolií taková renta může být i nekonečná.

Emoce

Vaším největším nepřítelem při čerpání renty nebude paradoxně trh, ale Vaše vlastní emoce. Je těžké, v situaci kdy trhy padají a Váš dynamický „kyblík“ klesá na hodnotě, nepodlehnout panice a nezačít prodávat. Zásadním pomocníkem by pro Vás měl být jasně definovaný finanční plán, pomocí kterého budete své rentiérské portfolio postupně rebalancovat (přesouvat peníze mezi jednotlivými „kyblíky“). Finanční plán zároveň pomáhá řídit i čerpání renty z jednotlivých „kyblíků“ a její postupné navyšování o inflaci. Při práci s rentiérskými portfolii našich klientů jsem si ověřil, že právě průběžně aktualizovaný finanční plán s předem definovanými pravidly, umožňuje rentiérovi pravidelně čerpat rentu a klidně spát i v období, kdy se trhy chovají nevyzpytatelně.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.