Aktuality 6/2019 – Diverzifikace rizik pomocí ETF fondů

autor: | 13. června 2019

Dobrý den, já Vás zdravím u červnových aktualit z finančních trhů. Máme za sebou měsíc květen, který byl na finančních trzích divoký, takže se podíváme na to, co se dělo a co se děje a řekneme si pár zajímavostí a aktualit, které Vám mohou pomoci, posunout Vaše portfolia zase o kousek dál.
Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tu se mnou bude Dan Majstorović,  analitik a partner firmy.
Vítám Tě, Dane.

Dan: Dobrý den, zdravím Vás.
Jiří:  Začneme rovnou tím, co se dělo na finančních trzích v květnu, Dane, ty sis k tomu připravil obrázek…….

Dan: Květen byl typický tím, že hezky propadnul téměř o 5%. Ten hlavní hybatel byla Amerika a hlavně Trumpovo jednání s Čínou, kde došlo k tomu, že vyšly články a i sám Trump vydal zprávu, že se s Čínou nedohodl a ta jednání neprobíhají tak, jak mají a  v tom znamení se nesly i ty trhy. To je samozřejmě negativní informace a mohli jsme sledovat poměrně výrazný propad na té měsíční bázi.
Na druhou stranu když se podíváme jak to vypadá dnes – v červnu – tak tam zase vidíme rostoucí trend.

Za ním stojí zase druhá informace, že se Trump dohodl s Mexikem na migrační politice a nebude na Mexiko uvalovat cla. A to je zase pozitivní impuls pro ty trhy, takže tam vidíme krásně tu volatilitu a jak ty jednotlivé zprávy s trhem hýbou.
Jiří : My se můžeme podívat na obrázek, jak se dařilo trhům od začátku roku, kde je vidět i ta květnová korekce (květnový pokles) a zároveň je tam vidět v červnu i postupný návrat směrem nahoru.

To, co vidíme za poslední rok a půl na trzích, je návrat volatility a je potřeba říct, že volatilita, to znamená  kolísavost toho portfolia, speciálně na akciových trzích (jak vidíme na obrázku), je něco, co nelze považovat za riziko investice. Volatilitu je potřeba považovat za samozřejmost, která je vždy s investicí spojená. Ač jsme na to v posledních letech díky intervencím národních bank trochu  zapomněli.
Můžeme vidět, že od začátku loňského roku (roku 2018) jsou i přes  tu výraznou korekci koncem loňského roku  trhy v plusu, vidíme, že svět je na 10%,Amerika dokonce na 15% plus. Evropa zaostává, ale to by Vás jako globální investory, kteří investují do globálního portfolia, nemělo příliš trápit. Vás by mělo zajímat, jak se daří tomu světu jako takovému. Někdy na tom bude lépe Amerika, někdy Evropa, někdy třeba Asie, ale celkově by se ten svět měl posouvat dopředu a pokud nechcete spekulovat na regionu, tak kupujte globální portfolio, široce rozkročené mezi jednotlivé regiony.
Když se bavíme o rizicích, Dane, tak přeci jen nějaká ta rizika na trzích vnímáme jako nebezpečná, co bys nám k tomu řekl.
Dan : Přesně tak, vnímáme jako velmi nebezpečné tak zvané tržní riziko, kdy můžete přijít o všechny peníze, pokud vsadíte na jednu kartu a ještě ta karta bude – řeknu-  slabá, tzn. koupíte třeba dluhopis nějaké malé české společnosti, máte velkou pravděpodobnost, že o ty peníze přijdete.

Na tomto grafu jsem chtěl ukázat, že pokud se budeme bavit o nějakém globálním působení, o větších společnostech, které už mají nějaký raiting, a ikdyž mají ten nejmenší raiting CCC, tak to jsou na naše poměry relativně velké firmy, a i ty v 35% krachují. Tam vnímám to obrovské riziko a vždycky je to na zvážení, jestli chcete investici, která Vám dává 5-6% ročně za cenu 50% šance, že přijdete o všechny peníze.
Jiří : Můžu na to uvést příklad, kdy jsme pomáhali jedné z našich klientek řešit investici, kterou měla v dluhopisech u společnosti ZOOT, která je v úpadku a peníze investorů mizí v nenávratnu, tak jsme řešili, jak se k těm prostředkům dostat zpátky, jak se přihlásit do toho řízení atd. Není to nic příjemného ani radostného a samozřejmě takových firem bude do budoucna jednoznačně přibývat.

Nejenom u dluhopisů nesete toto riziko, nesete ho i při nákupu akciových pozic. Tento obrázek ukazuje příklad toho, kolik akciových titulů, které byly mezi 10 největšími na indexu S&P 500 v roce 1960, tam vlastně zůstalo jako největší do současnosti.

Na obrázku je vidět ta sestupná tendence a to jak ty tituly postupně v průběhu času mizely. Myslím, že dnes zůstaly v tom indexu asi  2 poslední  EXXON MOBILE a AT&T, což je telekomunikační společnost, ale i ta už není mezi 10 největšíma. Takže pokud byste koupili těchto 10 akcií v roce 1960, tak byste do dnešního dne asi nebyli úplně nadšení a spokojení. Některé z nich zkrachovaly, zmizely v nenávratnu. Přesto existuje řešení, jak jednoduše do těch akcií investovat relativně bezpečně a to je to, že koupíte celý ten index. Můžete na to využít nějaký pasivní fond, typicky na S&P 500 je spousta pasivních fondů, nebo můžete kupovat globální akcie. Můžete koupit přímo ETF fond, který vlastní veškeré ty akcie, který ty dané indexy zastupují a Vás pak nemusí trápit, jestli z toho nějaká akcie vypadne nebo nevypadne. Ten fond to automaticky zrebalancuje – prodá a dokoupí ty nové.
Takže to je jednoduchý způsob, jak za pár desetin % nákladovosti můžete držet diverzifikované portfolio, bez jakékoli práce, nemusíte sledovat jednotlivé společnosti.

Tak to byl takový tip na závěr, proto my v těch našich portfoliích ty pasivní fondy rádi využíváme. Většina našich klientů má ETF fondy v portfoliu.

Takže z naší strany je to dnes vše, přejeme hezký začátek léta, užijte si prázdniny a budeme se těšit do dalšího videa zase na viděnou.
Dan : Na viděnou

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.